Úspěšné „akademičky“: Univerzita Palackého je opět čtvrtá

Fotogalerie: Martin Višňa a archivy účastníků ČAH 2019
Čtvrtek 4. červenec 2019, 7:18 – Text: Martin Višňa

Loňské čtvrté místo v celkovém hodnocení škol se podařilo obhájit reprezentantům Univerzity Palackého na letošních osmnáctých Českých akademických hrách. Hostilo je Vysoké učení technické v Brně. Olomoučtí sportovci vybojovali šedesát tři medailí, z toho pětadvacet těch nejcennějších.

Nejčastějšími přispěvateli do medailové sbírky byli už tradičně účastníci plaveckých disciplín. Stejně jako vloni na stupně vítězů nejčastěji vystoupali studenti fakulty tělesné kultury a kolegové ze Zlínského plaveckého klubu Gabriela Chudárková, která si vyplavala devět zlatých a tři stříbrné medaile, a Jan Slíva, který získal jedenáct medailí, z toho pět zlatých. Oba závodili jak v klasickém, tak ploutvovém plavání.

„Na osobní úspěchy jsem se tolik nesoustředil, především jsem doufal, že se nám podaří zopakovat vítězství mezi muži. To se nám téměř podařilo, skončili jsme na děleném prvním místě. Letošní konkurence byla větší než vloni, do Brna se sjela širší česká plavecká špička, i proto si vážím letošního úspěchu více. Jsem rád, že jsem udržel formu z mistrovství ČR a mohl jsem Univerzitě Palackého svými výkony pomoci k bodům,“ uvedl Jan Slíva, jehož hlavním plaveckým stylem je motýlek. V bazénu dále bodovali například Beáta Polišenská, Martin Mazáč nebo Jakub Jarolím.

Nejcennější kovy cinkly závodníkům z Univerzity Palackého také na atletickém stadionu. Jiří Odvářka byl nejrychlejší ve sprintu přes překážky, sprinterka Lucie Domská brala zlato, stejně jako vloni, hned dvakrát – jednou na stovce a podruhé jako členka vítězné štafety 4x 100 metrů. „Vedro mi nevadilo, ale protivítr byl špatný. S časem 12,02 sekundy jsem nicméně spokojená. Můj nejlepší čas to ale není, vloni jsem stovku zaběhla za 11,72 sekundy. Říkala jsem si, že bych letošní sezonu chtěla jen pod 12 sekund. Sice se mi už podařilo vyrovnat svůj loňský nejlepší výkon, ale zároveň mám už tři časy nad 12 sekund včetně tohoto z akademických her, tak mi to asi úplně nevyjde,“ prozradila s úsměvem studentka fyzioterapie. Nutno dodat, že nejrychlejší byla i olomoucká ženská štafeta 4x 400 metrů.

O vůbec první úspěchy Univerzity Palackého na letošních Českých akademických hrách se postarali hned v první soutěžní den judisté. Lukáš Janiš ovládl váhu do 60 kg, stříbro ve svých kategoriích vybojovala Ivana Roupcová, František Šmehlík a Marek Švestka, bronz přidal Daniel Vydra. Za zmínku určitě stojí také první místa tenistů Karolíny Porubské a Lukáše Dillenze ve dvouhře či Lucie Ryšťákové v aerobiku, stříbra veslařů nebo bronzové umístění Michaely Matúšové v boulderingu.

Olomoučtí reprezentanti se nenechali zahanbit ani v kolektivních disciplínách. Další zlatou kapitolu své účasti na Českých akademických hrách připsaly házenkářky, jejich mužští kolegové skončili třetí. Bronzovými medailemi zakončily své turnaje také futsalistky a basketbalistky. „V zápase o bronz jsme nastoupily proti výběru Západočeské univerzity, který měl ve svých řadách i několik hráček z extraligového týmu Strakonic. Zápas nebyl vůbec jednoduchý, do poslední čtvrtiny byl téměř vyrovnaný. Chuť zvítězit a vidina medaile nás však hnaly dopředu a zápas jsme dotáhly do vítězného konce,“ přiblížila rozhodující boj basketbalistka Kateřina Jedličková. „Velkou zásluhu na konečném umístění má trenér týmu Jakub Stodůlka, který náš tým výborně vedl, jeho trenérské zkušenosti měly na nás velký vliv a hlavně výběr signálů byl v posledním zápase rozhodující,“ dodala.

Úspěšní sportovci se mohou podle koordinátora univerzitní reprezentace Vítězslava Pruknera těšit na finanční odměnu. „Za každou zlatou medaili získávají mimořádné sportovní stipendium 3000 korun, za stříbrnou 2000 korun a za bronzovou 1000 korun. Poděkování za úspěšnou reprezentaci ovšem nepatří jen sportovcům, ale rovněž všem garantům sportů, kteří zajistili účast sportovců a sportovních týmů UP v soutěžích, a také všem, kteří osobně působili jako trenéři družstev přímo v dějišti her v Brně,“ podotkl Vítězslav Prukner.

Univerzitu Palackého na Českých akademických hrách v Brně reprezentovalo 159 sportovců. Celkem bylo do soutěží ve dvaadvaceti odvětvích přihlášeno téměř 1900 studentů z českých vysokých a vyšších odborných škol. Pořadatelství osmnáctého ročníku her se ujalo brněnské Vysoké učení technické, které si letos připomíná 120. výročí svého založení.