Přírodní vědy, zdravý životní styl i diplomacii nabízejí letní školy na UP

Zdroj: LŠSS UP
Úterý 2. červenec 2019, 12:01 – Text: M. Hronová, M. Višňa, Š. Chovancová

Se semináři, workshopy, novinkami v oboru a možnostmi seznámit se s odborníky z celého světa každoročně přicházejí letní školy Univerzity Palackého. I letos je nabídne jak středoškolákům a vysokoškolákům, tak dalším zájemcům z České republiky i ze zahraničí.

Už na konci června začala Letní škola Badatele, kterou pro středoškoláky připravila přírodovědecká fakulta. V těchto dnech zájemci o přírodní vědy využívají nabídky exkurzí do špičkových pracovišť, škola pro ně nachystala i populárně naučné přednášky a bohatý doprovodný program. „Naším cílem je nejen zvýšit zájem o přírodní vědy, ale také navázat nové kontakty se studenty podobných zájmů. V odpoledních a podvečerních hodinách jsme pro všechny připravili šifrovací hru, návštěvu zoologické zahrady, turnaj v deskových hrách i vědomostní kvízy,“ řekl Ondřej Hrabina, organizátor letní školy.

Stalo se již tradicí, že část července patří na UP Letní škole medicínského práva. Její letošní ročník se zaměří na alternativní řešení sporů ve zdravotnictví. „Zvolili jsme téma, o kterém jsme přesvědčeni, že má v každodenní zdravotnicko-právní praxi velkou budoucnost. Cílíme hlavně na zahraniční studenty. Mezi přihlášenými máme studenty z Itálie, Velké Británie, Ruska, Iránu nebo například Peru,“ vyjmenoval za organizátory Daniel Pospíšil. Mezi přednášejícími budou odborníci z olomoucké a pražské právnické fakulty, expertka z Fakultní nemocnice Olomouc nebo Tim Casey z California Western School of Law.

Zhruba stovka studentů všech věkových kategorií z různých koutů světa přijede v červenci i na tradiční Letní školu slovanských studií. Jednou z novinek je změna místa konání. Letošní dopolední intenzivní výuka češtiny i odpolední přednášky, semináře a workshopy se totiž namísto Uměleckého centra UP uskuteční ve zrekonstruovaných prostorách filozofické fakulty v Křížkovského ulici. „Studentům budou k dispozici moderně vybavené učebny, klidné studovny, odpočinková zóna propojená s parkánovými zahradami nebo nově provozované univerzitní bistro. Poprvé jsme navázali také spolupráci s univerzitními spolky,“ vypočetla ředitelka školy Pavla Poláchová.

V červenci začne na Univerzitě Palackého mimo jiné i letní škola s názvem Promotion of Physical Activity and Healthy Lifestyle. Zaměří se na základní orientaci v oblasti zdravého životního stylu, akcentující pohybovou aktivitu a fitness. Součástí školy budou mimo jiné i předměty se zaměřením na fitness, podporu pohybové aktivity, výživu či monitoring pohybové aktivity, to vše za přispění moderních technologií v komplexu Aplikačního centra BALUO. Nad rámec předmětů z oblasti zdravého životního stylu je v programu i výuka anglického jazyka či plavání. „Škola bude ve znamení asijské účasti, takže můžeme hovořit i o jakémsi exkurzu do evropských technik monitoringu pohybové aktivity a sledování kondice či kondiční přípravy,“ uvedl Michal Kudláček, proděkan pro zahraničí fakulty tělesné kultury.

Ve výčtu červencových aktivit nechybí ani Letní filozofická škola, jejíž 29. ročník se s bohatým programem přednášek, seminářů a diskuzí v kruhu pedagogů, studentů, vědců a mladých badatelů uskuteční ve Velkých Losinách.

I když Univerzita Palackého bohatý program letních škol inovuje, jeho základem zůstávají především školy s tradicí. V srpnu k nim rozhodně patří Letní škola bohemistiky, která je určena především učitelům středních, ale i základních škol. Přihlášky škola přijímá až do 31. července a hlásit se mohou i jiní zájemci o aktuální informace z literární i jazykové bohemistiky, například knihovníci, redaktoři či pracovníci kulturních institucí. „Cílem našeho kurzu je aktualizovat, rozšířit a zkvalitnit lingvistické a literárněvědné poznatky účastníků v oboru Česká filologie, a to s přihlédnutím k nezbytné orientaci v mezinárodním a mezioborovém kontextu. Klademe důraz na praktickou aplikovatelnost získaných vědomostí a dovedností při profesním působení frekventantů. Dosavadní ročníky naší školy měly vynikající evaluace, věřím, že i letošní zájemci nebudou zklamáni,“ uvedl ředitel Letní školy bohemistiky Lubomír Machala z katedry bohemistiky FF UP.

Srpnovou stálicí je také Letní škola výchovy k občanství, demokracii a evropanství pro učitele občanské výchovy, občanské nauky a základů společenských věd. Letos se zaměří na třicetiletí obnovy a budování občanské společnosti v českých zemích. Její součástí bude i Letní kemp výchovy k občanství, demokracii a evropanství, určený především středoškolským studentům.

Během srpna se na Univerzitě Palackého uskuteční také Mezinárodní letní škola právní ochrany uprchlíků, která je tréninkem pro pracovníky z oblasti humanitární pomoci, či Letní škola diplomacie, jejímž cílem je motivovat středoškolské studenty k zájmu o současné dění. Během této školy, která srpnové dny uzavře, se studentům naskytne možnost nahlédnout do práce diplomatického sboru Ministerstva zahraničních věcí ČR i 7. organizované brigády v Přáslavicích. Středoškoláci poznají atmosféru vysokoškolského prostředí a získají přehled o světových událostech a jejich souvislostech. Unikátní program této školy se uskuteční za účasti předních odborníků, zkušených diplomatů a armádních příslušníků, a to díky organizaci katedry politologie a evropských studií FF UP a Ministerstva zahraničních věcí ČR.