My, studenti z Neředína ve světě: Tereza Křížová

Čtvrtek 1. říjen 2020, 15:00 – Text: Oddělení pro zahraniční spolupráci

S Terezou Křížovou byl na webových stránkách FTK nedávno zveřejněn rozhovor o její stáži v Lycée Ker Anna ve Francii a jelikož je Tereza nadšená studentka i cestovatelka, dostala možnost absolvovat krátce na to stáž další, opět ve Francii, tentokrát však v oblasti Pyrenejí ve Vertige de l'Adour. Zde působila jako instruktorka v centru via ferraty. V jejím druhém rozhovoru se dočtete, jak se k této stáži dostala, co obnášela a co nového jí přinesla.

 

Jak ses dostala právě k této stáži?

Ke konci mé předchozí pracovní stáže v Bretagni jsem dostala nabídku ze strany koordinátorky zahraničních praktických stáží Univerzity Palackého pokračovat ve svém francouzském dobrodružství a vyjet na letní stáž do Pyrenejí. Zprvu jsem váhala kvůli svému programu na prázdniny, avšak po nalezení informací o kouzelném francouzském departementu Hautes-Pyrénées jsem veškeré plány odložila a znenadání se ocitla v přátelském, spontánním a bezstarostném kolektivu centra via ferraty Vertige de l'Adour.


Co bylo nutné zařídit před odjezdem?

Jelikož daná stáž nebyla předem plánovaná, veškeré formální náležitosti byly na poslední chvíli vyřešeny velmi rychlou komunikací mezi Univerzitou Palackého a hostitelskou organizací Vertige de l'Adour. Pracovní pohovor s mým budoucím šéfem Stéphanem probíhal formou video hovoru po cestě autobusem ze základní školy v Bretagni, na které jsem působila za nepříznivé situace koronaviru. Během zařizování stáže se mi tudíž potvrdilo známé pravidlo o neplánovaných či samovolných akcích, které jsou ve výsledku nezapomenutelné a nejlepší.

 

Můžeš popsat svůj pracovní den?

Bydlela jsem v pitoreskním lázeňském městečku Bagnères-de-Bigorre, které bylo vzdálené od centra via ferraty v Artigues zhruba 30 minut autem. Cesta do práce však občas trvala značně déle. Nejčastějším důvodem byly záplavy cyklistů na oblíbené bývalé horské trase Tour de France, která vede až na majestátní vrchol Col de Tourmalet. Další příčinu mnohdy představovala řada volně procházejících se krav či ovcí uprostřed silnice, nejen narušujících dopravní situaci, ale také nejednou blokujících suché toalety našim zákazníkům. Po absolvování nevšední, nýbrž velmi zábavné cesty do práce, jsme společně s ostatními instruktory přivítali naše klienty a rozdali jim potřebnou výstroj. K mé hlavní pracovní náplni patřila instruktáž těch nejmladších klientů. Jednalo se o dvě odlišné varianty dětského parkouru. Pokud se rodiče účastnili ferraty pro dospělé, hlídala jsem děti po celou dobu jejich výstupu formou babysittingu. V druhém případě mohly být děti doprovázeny rodiči, kdy délka instruktorování trvala 45 minut.
Zdolávání překážek nad divokou řekou Adour a horolezení zakončené atraktivní lanovkou ve stromech – tyrolienne jsou součástí běžně vykonávaných aktivit parkouru. Co se týče babysittingu, základní adrenalinové disciplíny jsem dále obohatila procházkou k vodopádu Cascade du Garet, odkud mohly děti zpovzdálí pozorovat rodiče při jejich výstupu. Následně stavěly domečky ze dřeva či z kamínků u řeky. V případě nepříznivého počasí jsme si malovali uvnitř horské chaty.
Z důvodu nepříjemné situace Covid-19 jsme s instruktory dodržovali veškerá opatření včetně nezbytné dezinfekce použitého materiálu.

 

Kde jsi bydlela a jak ses stravovala?

S ubytováním jsem byla nadmíru spokojená, zejména díky přátelskému a vlídnému prostředí rodinného domu, který obývala majitelka Alex se svými dvěma dětmi a horským pejskem Rockym. K dispozici jsem měla vlastní studio s koupelnou, kuchyňkou, gaučem, televizí, připojením na internet a dalším běžným vybavením. V případě potřeb byla Alex velmi ochotna zajistit nezbytné, a to včetně společného trénování jógy na zahradě, sledování francouzských komedií či organizovaného výběhu do pyrenejských kopců.
Snídaně a večeře jsem si zajišťovala sama. Nedaleko místa ubytování je však spousta možností nákupu potravin v supermarketech – Carrefour, Intermarché nebo Lidl. Dále můžete navštívit mnohé pekárny, bary a restaurace k ochutnání místních specialit. V práci jsme pokaždé obědvali v horské chatě Gîte Auberge les Cascades, která se pyšní svými výtečnými borůvkovými koláči.

 

Jak jsi trávila volný čas? Měla jsi možnost cestovat?

V Pyrenejích jsem byla doslova pánem svého vlastního času. Jakmile jsem v práci skončila, šla jsem se buď projít do města nebo si zaběhat do krásného parku poblíž ubytování. Pokud chcete podniknout horskou túru, instruktoři vám rádi poradí a přepraví vás na místo začátku zvolené trasy. Za zmínku určitě stojí nejvyšší vrchol dané oblasti Pyrenejí Pic du Midi s jezerem Lac d'Oncet, dále jezera Lac de Peyrelade, Lac de Payolle či Vallée du Campana de Cloutou a mnoho jiných kouzelných míst. K načerpání sil na další pracovní den můžete navštívit místní vodní park Aquensis. Volný čas jsem rovněž trávila se svým šéfem, jeho rodinou, přáteli nebo s ostatními instruktory. Díky tomu jsem měla dokonalou příležitost k propojení multikulturního kontextu francouzské kultury s naší tradiční českou kulturou. Ze sportovních aktivit mohu dále zmínit absolvování via ferraty a canyoningu při sesouvání se z úžasných kaskád vodopádů.

 

Když si odmyslíš cestování, jak jsi vyšla se stipendiem?

Protože se jednalo o pracovní zahraniční stáž, kromě univerzitního stipendia jsem dostávala měsíční výplatu, která mi pokryla veškeré výdaje. Když si odmyslím cestování, jednalo se z převážné části pouze o stravování.

 

Cítila ses v zemi bezpečně?

Jak v místě ubytování, tak i v práci jsem byla pokaždé doprovázena svými milovanými čtyřnohými kamarády, kteří dokázali odehnat i stádo krav. Proto jsem se v Pyrenejích nikdy necítila ohroženě.

 

Na co by si studenti chystající se do této země měli dát pozor?

Pokud plánujete vyrazit na celodenní túru, může na vás čekat spousta překvapení a nástrah, kterým je potřeba věnovat pozornost.
-    Přestože jsou turistické trasy značené, ne vždy je označení časté a správné.
-    Krávy a lamy jsou sice roztomilá stvoření, v Pyrenejích ale mohou být hodně agresivní.
-    Čistá a průzračná horská řeka láká k osvěžení, ne však k doplnění tekutin!
Ikdyž vyrazíte na túru s dostatečným předstihem, raději si svůj čas neustále hlídejte. Může se totiž klidně stát, že budete zcela naprosto uchváceni okouzlujícími přírodními scenériemi a strávíte spoustu času otužováním se v azurových horských jezerech.

 

Dostala jsi se někdy do problémů kvůli odlišné kultuře nebo zvyklostem?

Francouzské kultuře jsem se velmi ráda a velmi brzy dokázala přizpůsobit. Nikdy jsem se do žádných problémů kvůli své národnostní odlišnosti nedostala a vzájemně jsem respektovala tradice a zvyklosti jiných etnických skupin.

 

Liší se nějak stereotypní zobrazení země, které známe z médií a pop kultury, od reality?

Obyvatelé francouzských Pyrenejí jsou blízko Španělsku nejenom hraničním územím, ale především i svou mluvou, kulturou a temperamentem. Všude jinde ve Francii mi říkají Tereza, v Pyrenejích jsem byla automaticky Terezita. S organizací dne zde vůbec nepočítejte. Pyrenejci nechávají vše plynout a žijí nadmíru samovolným způsobem života.
Mé stereotypní představy se mi potvrdily, a díky spontánnímu plynutí dne jsem si odnesla inspirativní ponaučení.

 

Co považuješ za největší přínos svého pobytu v Pyrenejích?

Jak již počáteční název centra Vertige (závrať) de l'Adour napovídá, při zdolávání via ferraty mohou nastat menší obtíže v podobě strachu z výšek. Zde jsem svůj celoživotní strach překonala a parkour se stal dokonce po dobu mého pobytu obrovskou vášní, a toho si nesmírně vážím.
Stáž je převážně uzpůsobena k posílení komunikačních schopností nejenom na mezinárodní, ale i na interpersonální úrovni. Kromě zlepšení každodenního užívání francouzštiny, se mi také občas naskytla možnost komunikovat s cizinci v anglickém jazyce. Vedle komunikace, vidím obrovskou výhodu v nalezení nových kontaktů ve Francii.

 

Doporučila bys stáž v zahraničí i ostatním studentům a proč?

Pokud chcete prožít dobrodružství, cestovat či si vyzkoušet neobvyklé sportovní aktivity, naskytne se vám jedinečná příležitost, které rozhodně nebudete litovat!

Zpět