Půlmaratonský Pohár rektora si vyběhla Nikola Štefelová a Michal Stanovský

Foto: archiv RunCzech (Mudra3), archiv M. Stanovského a FTK
Čtvrtek 20. červen 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Na trase jubilejního Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, kterého se v rozpálených olomouckých ulicích zúčastnilo na šest a půl tisíce běžců, nechyběli ani sportovci z Univerzity Palackého. V již tradičním Poháru rektora byl nejrychlejší Michal Stanovský z fakulty tělesné kultury, nejlepší ženský čas zaběhla doktorandka přírodovědecké fakulty Nikola Štefelová.

Student Aplikované tělesné výchovy Michal Stanovský doběhl do cíle v čase 1:22:35, osmnáct minut po vítězi závodu Yassine Rachikovi a pět minut před obhájcem loňského prvenství v Poháru rektora Pavlem Greplem. A to i přes zdravotní potíže, se kterými se potýkal už od startu. „Olomoucký půlmaraton jsem běžel poprvé. Bral jsem to jako přípravu na maratonský běh na říjnovém mistrovství Evropy neslyšících. To, že jsem vyhrál Pohár rektora, je příjemná třešnička na dortu,“ uvedl Michal Stanovský, který reprezentuje Českou republiku v atletice neslyšících.

Nejrychlejší žena z univerzity Nikola Štefelová zvládla jednadvacetikilometrovou trasu v čase 1:43:58. Vloni skončila v Poháru rektora druhá, letošní vítězství ji potěšilo. „Byl to můj čtvrtý olomoucký půlmaraton. Obávala jsem se počasí, ale nakonec mi to nepřišla tak strašné, určitě pomohly i častější občerstvovací stanice. Atmosféra byla jako vždy super, organizace taktéž,“ zhodnotila doktorandka katedry matematiky a matematické analýzy.

Mezi půlmaratonci byl také tým běžců z fakulty tělesné kultury, kteří se na závod připravovali pod dohledem fakultních odborníků. Nejlepšího času, 1:28:49, dosáhl rekreolog Vojtěch Matuš, který si jako orientační běžec v olomouckých ulicích odbyl svou půlmaratonskou premiéru. „Původně jsem se bál, že to bude strašná nuda, žádný kopec, běžecky technická pasáž. Ale díky fanouškům, kteří byli snad na každém metru trati, na což v orienťáku nejsme zvyklí, to byl skvělý zážitek. Velký klobouk dolů za atmosféru, kterou vytvořili. Co se týče pro mě nezvyklého povrchu, to už bylo horší, druhý den nebylo lehké zvednout se z postele,“ prozradil Vojtěch Matuš.

Zajímavostí může být, že v barvách FTK běžel také Filip Neuls z katedry přírodních věd v kinantropologii, který absolvoval všech deset ročníků olomouckého půlmaratonu. „Na každý mám nějakou specifickou vzpomínku ve smyslu určitých ‚nej‘. Třeba hned první ročník jsem si zaběhl svůj nejlepší čas, na který se dívám postupně z větší a větší dálky. Největší bolest jsem zažil ve čtvrtém ročníku, kdy mě od 13. kilometru chytily silné křeče do břicha, ale vzdát se by bylo pro mě nemyslitelné. Největší radost pak zažívám pokaždé, když doběhnu do cíle a dají mi na krk medaili. Ty pocity se neomrzí. A největším povzbuzením pro mě je, když doběhnu na místo, kde mě čekají mé tři holky,“ uvedl Filip Neuls.

Univerzita Palackého se na jubilejním desátém ročníku Mattoni 1/2 Maratonu Olomouc podílela, stejně jako v minulých letech, i organizačně, mimo jiné pomohla se zajištěním dobrovolníků nebo ubytovacích kapacit pro účastníky oblíbeného závodu. Běžci také mohli využít zvýhodněného vstupné v Pevnosti poznání, v UPointu si pak mohli se slevou zakoupit sportovní balíček nebo si nechat ve spolupráci s Aplikačním centrem BALUO změřit tělesné složení. Tuto příležitost si nenechalo ujít šest desítek zájemců, kteří mohou získaná data využít pro svou další běžeckou přípravu.